Woda, barwniki i coś jeszcze – podstawowe składniki kosmetyków

Podstawowe składniki kosmetyków

Oferowanych jest ogrom różnych kosmetyków. Jednak można wyodrębnić podstawowe rodzaje składników z których prawdopodobnie większość kosmetyków otrzymywana.

Zasadnicze komponenty kosmetyków to: woda, emulgator, zagęszczacz, konserwant, zmiękczacz, barwnik, substancja nadająca zapach. Ostateczna charakterystyka danego kosmetyku zależy od konkretnej formuły. Ilość kombinacji składników jest kolosalna.

Woda

Woda stanowi podstawę nieomalże każdego rodzaju artykułu kosmetycznego, w tym kremów, balsamów, makijażu, dezodorantów, szamponów i odżywek. Woda jest podstawą całej substancji, działa jako rozpuszczalnik, współtworzy emulsję.


https://skinadvisor.pl/paulas-choice


Pigmenty

Jeden z podstawowych składników kosmetyków, pozwalający otrzymać konkretny kolor włosom, skórze, paznokciom.

Pigmenty można podzielić na dwa główne typy: organiczne, które są cząsteczkami opartymi na węglu i nieorganiczne, które są przeważnie tlenkami metali.

Zapachy

Zapach ma bardzo silny wpływ na decyzje dotyczące wyborów kosmetyku. Składniki przydające zapach są spisane w specjalnej liście opublikowanej przez przemysł perfumeryjny. Substancje owe spełniają standardy bezpieczeństwa.

Konserwanty

Bardzo ważny substrat kosmetyków, albowiem środowisko oparte na wodzie może stanowić bardzo sprzyjające miejsce dla rozwoju bakterii. Te zmieniają właściwości kosmetyku a nawet mogą uczynić go groźnym dla użytkownika.

Emulgatory

Tłuszcz nie spaja się z wodą. Zatem potrzebna jest substancja, która umożliwi takowe spojenie . Emulgatory to substancje pozwalające na połączenie oleju z wodą i otrzymanie w efekcie emulsji.

Wiele kosmetyków opiera się na emulsjach – substancjach jednorodnych pod kątem konsystencji, barwy, innych cech.

Zagęszczacze

Są to substancje pozwalające na uzyskanie należytej gęstości konkretnego kosmetyku. Krem nie może rozlewać się w dłoni ani też nie może być zbyt zbyt twardy, uniemożliwiając rozsmarowanie go po skórze. Mogą to być na przykład kwas stearynowy będący zagęszczaczem lipidów, żelatyna będąca przykładem polimeru, krzemionka która jest zagęszczaczem mineralnym czy też karbomer – czyli polimer kwasu akrylowego.

Emolienty

Emolienty to substancje które zmiękczają skórę, zapobiegając utracie wody. Są używane w znacznej gamie kosmetyków. Szereg różnych naturalnych i syntetycznych substancji działa jako emolienty, w tym tlenek cynku, wazelina, olej kokosowy, gliceryna, olej mineralny, oliwa z oliwek, lanolina, wosk pszczeli.