Świerzb skóry – zakaźna choroba skóry

Świerzb jest zakaźną infekcją skóry spowodowaną przez pasożyty zewnętrzne. Charakteryzuje się powierzchownymi norkami, wtórną infekcją i intensywnym swędzeniem. Ma to sens, ponieważ rzeczywiste słowo „świerzb” to po łacinie „swędzenie”.

https://watroba.edu.pl/ 

W przeciwieństwie do wielu różnych infekcji i chorób, przyczyna świerzbu jest właściwie poznana. Spowodowany przez roztocza, odmianę hominis, nasila się, czego skutkiem jest wyjątkowo swędząca skóra z wysypką. To swędzenie jest spowodowane tym, że ciężarne samice roztoczy dostają się do warstwy rogowej skóry, aby złożyć jaja w norze. Wylęgając się w ciągu 3-10 dni larwy będą poruszać się w skórze. To w skórze stają się dorosłe. Dorosłe roztocza zwykle żyją w skórze przez trzy do czterech tygodni. 

Jak możesz sobie wyobrazić, obecność roztoczy w Twojej skórze jest niezwykle drażniąca i powoduje ogromne uczucie swędzenia. Świerzb wiąże się z bólem, ponieważ powoduje nieustanne podrażnienie. Jeżeli uczucie swędzenia jest podawane regularnie, często na skórze rozwijają się rany, co z kolei prowadzi do zwiększonego ryzyka infekcji.

Świerzb może łatwo przenosić się przez długotrwały kontakt ze skórą z zarażoną osobą ale także przez kontakt np z ręcznikiem albo ubraniem na którym egzystuje pasożyt.

Zdjęcia nie pokazują świerzbu

Dodaj komentarz