Endometrioza leczenie przyczyny
Powstawanie znacznie
bogatego bólu menstruacyjnego, ból widziany w trakcie stosunku seksualnego jak też dolegliwości z nadejściem w ciążę mogą być objawami endometriozy.
endometrioza
Jakie są objawy endometriozy?
Do codziennych objawów należą:
silny ból menstruacyjny zamieszkujący w trakcie, przed lub/i po spełnieniu krwawienia;
istnienie bardzo wysokich krwawień miesięcznych;
ból miesiączkowy umieszczony żyć prawdopodobnie w dole brzucha, a także w części pleców w przestrzeni
lędźwiowo-krzyżowej;
ból może zachodzić w trakcie stosunku płciowego (dyspareunia);
niezwykle często daje nasilony PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego);
częste zaburzenia długości trwania cyklu;
występowanie krwawień między menstruacjami;
ból w trakcie oddawania moczu/stolca;
farbę w moczu;
niemożność przeżycia w ciążę.
Rozlicza się, że choroba dotyka 7-15% osób w wieku rozrodczym oraz nieleczona może towarzyszyć do niepłodności. Nie wypowiada w terminie postmenopauzalnym ani przedpokwitaniowym.
Czym istnieje endometrium?
Mianem endometrium kwalifikuje się błonę śluzową wyściełającą macicę od wewnątrz. Stanowi wtedy tkanka ulegająca zgrubieniu w różnice na stymulację hormonalną w trakcie cyklu menstruacyjnego. Jeśli nie dotrze do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionej komórki jajowej podlega ona złuszczeniu i pojawia się krwawienie miesięczne.
Czym stanowi endometrioza?
Endometrioza, zwana inaczej gruczolistością zewnętrzną, przedstawia się rozrostem błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamę macicy. Wokół narządów wewnętrznych miednicy (macicy, jajników i jajowodów) powstają zrosty i torbiele endometrialne. Najczęściej rozrost endometrium mówi w obrębie otrzewnej wyścielającej jamę miednicy. W trakcie cyklu menstruacyjnego krew przetacza się poza macicę do otrzewnej, co zwraca do wytworzenia tam tkanki bliznowatej. Ta nieelastyczna tkanka powoduje ograniczenie ruchomości narządów oglądających się w jej prostym ograniczeniu oraz prawdopodobnie budzić m.in. niedrożność jajowodów i przeszkodzić tymże pojedynczym przyjście w ciążę.
Zrosty mogą tworzyć także graniczące z macicą narządy: pęcherz i odbytnicę. Objawami rzadziej występującymi, tylko prawdopodobnymi będzie w aktualnym przypadku ból w trakcie oddawania moczu lub krwiomocz czy ucisk w trakcie defekacji.
Jakie są przyczyny powstania endometriozy?
Endometrioza jest chorobą postępującą. Do okoliczności jej dawania należą:
regurgitacja – „wsteczna menstruacja” – komórki endometrium poprzez jajowód odwołują się do jamy otrzewnej (istnieje hipoteza, że krwawienie wsteczne jest u każdych osób, przecież z dzikich uwag nie u wszystkich rozwinie się endometrioza);
implantacja – przeniesienie komórek endometrium postępuje w trakcie zabiegu chirurgicznego lub cięcia cesarskiego;
metaplazja komórek otrzewnej – komórki jamy otrzewnej ulegają przemianie w celi endometrialne;
rozsiew – w pojedynczych przypadkach komórki endometrium mogą za pośrednictwem naczyń krwionośnych lub limfatycznych dojść do daleko położonych narządów (mózg, płuca, gałki oczne);
dysfunkcje układu odpornościowego.
Brak pewności hormonalnej i nadmiar estrogenów może towarzyszyć do wzroście endometriozy. Osoby których siostry lub matki dotknięte są tym zaburzeniem przeważnie są narażone na jego wyjście.
Jak stwierdzić endometriozę?
Niekiedy endometrioza może przebiegać bezobjawowo także pozostać odkryta przypadkowo przy operacji laparoskopowej w zakresie jamy brzusznej. Do rzadkich objawów należą te plamienia lub krwawienia acykliczne, krwotoki miesięczne, krwiomocz, plamienia kontaktowe lub krwawienia z szeregu pokarmowego. Do rozpoznania diagnozy należy przygotować badanie laparoskopowe z biopsją lub nieinwazyjne badanie obrazowe (USG,MRI).
Kiedy się leczy endometriozę?
Leczenie endometriozy obejmuje operacyjne usunięcie występujących już zrostów i torbieli endometrialnych laserem bądź diatermią. Przypisuje się również suplementację hormonalną planującą na planie zmniejszenie krwawienia z źródeł endometrium i obniżenie dolegliwości bólowych powiązanych z cyklem menstruacyjnym.
Zwiększenie ruchomości narządów prosto można wziąć stosując manualne techniki osteopatyczne odpowiednio na macicę, jajniki i pęcherz moczowy. Technologie ostatnie liczą wdrożenie na jakimkolwiek czasie rozwoju endometriozy i mogą w kluczowym stopniu zwiększyć forma bycia pacjentki dotkniętej tymże tematem jak i zwiększyć jej perspektywy na nastąpienie w ciążę.
Leczenie osteopatyczne jest czynne, bezbolesne i nieobciążone ryzykiem powikłań. Terapia jednak istnieje dostosowana do jednych potrzeb pacjentki także tworzy wartość daną w kompleksowym modelu leczenia endometriozy.
Techniki osteopatyczne nie tylko zwiększają ruchomość macicy i członków ulokowanych w jej sąsiedztwie. Poprzez pracę poprzez na kompromisie nerwowym przydaje się i ich ukrwienie i drenaż płynów co oraz wspomaga powrót do równowagi hormonalnej, zmniejsza dolegliwości bólowe w trakcie menstruacji jak także służy trafieniu w ciążę. Pozycja na podłożu miednicy zwiększa elastyczność tkanek podpierających macicę także aktualnym indywidualnym też wspomaga jej ruchomość również silniejsze ukrwienie. Oraz wykorzystując metody osteopatyczne na kość krzyżową i kości miednicy można swobodnie kierować na napięcie tkanek rozwiązanych w miednicy również w obecny metoda działać na poprawę funkcji narządów szukających się w niej.
Wszystkie działanie osteopatyczne poprzedza szczegółowe badanie pacjentki nie dopiero pod kątem ginekologicznym. Buduje się szczegółowy wywiad chorobowy, tak by zobaczyć przyczynę dolegliwości i przygotować odpowiedni oraz specyficzny program leczenia. Oblicza się i budowę ciała oraz napięcie tkanek problematycznej okolicy. Rzadko występują wezwania do rozszerzenia leczenia także na osobiste aparaty także partii ciała. Skuteczne w leczeniu problemów natury ginekologicznej bywają techniki kranio-sakralne, które poza leczeniem miejscowym wykazują działanie ogólnoustrojowe zmniejszające wrażliwość układu współczulnego, który stanowi rozsądny za reakcje stresowe także u wielu pacjentów wymaga znormalizowania.
Pod koniec wszystkiej wizyty terapeuta mówi z pacjentem plan dalszego leczenia. Niekiedy wartościowa jest drobna zmiana diety czy włączenie suplementacji, tak aby wyniki były doskonałe i długotrwałe. Część pacjentów odniesie korzyść wykonując określone ćwiczenia lub włączając pewne czynności fizyczne do miejscowego poglądu dnia. Każdy chory istnieje indywidualny dlatego program leczenia będzie się u wszystkiego różnił. Nie uznaje jednej wskazówki na żadne schorzenie i w przykładu endometriozy do punktu chodzi tym strasznie podejść z dużo części i holistycznie.