Wątroba – należy o nią dbać

Warto żyć w przyjaźni z największym i jednym z najistotniejszych organów w naszym ciele jakim jest wątroba. ma, lecz nie każdy ma ją zdrową. Chora wątroba upośledza pracę wielu organów w naszym organizmie. Choroby wątroby w obecnej dobie stanowią nader poważny problem społeczny. Nie wszyscy jednakże wiedzą, że wątroba w początkowym etapie choroby nie daje żadnych dolegliwości, niemniej pomimo to można zorientować się, że jest z tym organem niedobrze.

Oznaki chorej wątroby
Do najbardziej charakterystycznych i pierwszych objawów chorej wątroby należy świąt skóry oraz skłonność do powstawania zasinień i siniaków, jak również poszerzenie żył znajdujących się na brzuchu. Częstokroć występuje również utrata łaknienia, spadek wagi, cukrzyca typu 2, biegunki, powiększenie śledziony, wzdęcia, nudności, nadciśnienie tętnicze.

Funkcje wątroby

Wątroba wytwarza i oddaje żółć, magazynuje witaminy i żelazo, filtruje krew, neutralizuje trucizny, syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi oraz cholesterol i trójglicerydy, produkuje i składuje niektóre białka plus enzymy, przekształca puryny będące związkiem organicznym w kwas moczowy, kojarzy związki organiczne i nieorganiczne czyli metabolity wielu substancji chemicznych produkowanych przez komórki, przerabia węglowodany w glukozę, rozkłada zużyte erytrocyty, buforuje poziom glukozy we krwi, bierze udział w termoregulacji krwi, u płodu pełni funkcję krwiotwórczą, zachowuje w organizmie substancje nadające się do ponownego wykorzystania i wyrzuca zbyteczne .

Jak pielęgnować wątrobę
Wątroba potrzebuje szczególnego podejścia. A więc stronienia od alkoholu, unikanie niezdrowego odżywiania i nadwagi, unikania zatruć, zapobiegania zbieraniu się pasożytów, unikania infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Wątroba wymaga częstych i niedużych dań, zredukowania konsumowania tłuszczów, delikatnych produktów do przygotowywania posiłków, unikania potraw smażonych, spożywania w spokoju i powolnego przeżuwanie każdego kęsa, gdyż szybko i nieporządnie przeżuty posiłek obciąża wątrobę i inne organy przewodu pokarmowego. Niespieszna konsumpcja pozwala wątrobie wyłapać szkodliwe substancje i dostarczyć żółci niezbędnej do strawienia treści pokarmowych.

Jak bada się stan wątroby?
W jakim stanie jest nasza wątroba pokażą próby wątrobowe, badania obrazowe umożliwiające obejrzenie wątroby, badanie USG, tomografia komputerowa wątroby lub rezonans magnetyczny. Może być także zlecona biopsja polegająca na pobraniu komórek wątroby, które zostaną poddane badaniom pod mikroskopem. Do najpoważniejszych chorób wątroby zaliczają się: rak wątroby oraz marskość wątroby.

USG wątroby
Badanie ultrasonograficzne wątroby wykonuje się w przypadkach podejrzenia marskości wątroby, by monitorować tą chorobę i w przypadku zaostrzenia marskości. Badanie USG wątroby dotyczy jednocześnie pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. USG wątroby wykonuje się przy pomocy następujących technik: obrazowanie w skali szarości, naczyniowe opcje dopplerowskie, ultrasonograficzne środki kontrastujące.

 

https://usg-warszawa.pl/usg-lokcia/