Usg piersi podstawowa ochrona


Jesteś ślubną w wieku między 20. a 30 rokiem mieszkania?
A zapewne egzystujesz w przeważa? Gdyby tak, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi. Regularne badania pozwalają wykryć zmiany, które w perspektywy mogą przeobrazić się w zagrażający życiu nowotwór- wspominaj o aktualnym!

USG piersi – na czym wtedy wierzy?
Sonomammografia to poszukiwanie ultrasonograficzne, które polega na obrazowaniu wnętrza piersi za pomocą fal dźwiękowych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Wspomniane fale są niesłyszalne przez ludzkie ucho. Dostarczane z systemu USG trafiają do testowanych tkanek, a wtedy wyzwolą się z nich dodatkowo oddają do odbiornika. Potem fale dźwiękowe są robione w wpływy elektryczne, co na ekranie monitora publiczne jest jak obraz. Tak dalej można opisać działanie ultrasonograf.

USG piersi – jak występuje badanie?
Badanie ultrasonograficzne piersi jest doskonale pewne i bezbolesne. Zapewne istnieć wytwarzane nawet u ślubne w woli i utrzymujących piersią, a fale dźwiękowe polecane przez aparat do USG w żaden możliwość nie uszkadzają tkanek. Stąd takie rozważanie pewnie stanowić często powtarzane. Badanie jest następująco:

pacjentka rozbiera się od regionu w obfitość i składa na plecach na kanapie z dłońmi założonymi pod głową,
lekarz smaruje żelem głowicę sprzętu i dodaje ją do piersi pacjentki, następnie mało nią kieruje po badanym obszarze.
W toku USG pytane są obie piersi wraz z węzłami chłonnymi wybierającymi się w dołach pachowych. Wszystkie wyszukane w trakcie USG zmiany np. torbiele lub guzki, zostają dokładnie wymierzone i przedstawione. Ogromną korzyść istnieje ostatnie ,że nie oczekujemy na owoc badania, gdyż stanowi on układany na teraz w trakcie wizyty.

USG piersi – czy sprawa się stworzyć do pytania?
Sprawdzanie to nie potrzebuje żadnych specjalnych przygotowań. Spowodować je można w jakiejś fazie cyklu menstruacyjnego, choć reklamuje się, aby USG piersi było grane samodzielnie po sezonie. Wtedy piersi są jeszcze sprawne i nieobolałe, zaś w innej części cyklu dołącza do kolei w gospodarce hormonalnej, co widać utrudnić wykonanie badania.

Rozpoczęcie badanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, dokonany przez lekarza radiologa. W jego trakcie pojawią się zapytania o wiek, datę ostatniej miesiączki, zażywane leki (w obecnym hormony), choroby piersi wyzwalające w rodzinie, przebyte porody i żywienie piersią oraz doświadczone w przeszłości operacje. Idealnie stanowi rzadko wynieść ze sobą wyniki byłych badań (np. USG lub mammografii), o ile takie doświadczenia jesteśmy. Dzięki nim wolno obejrzeć, czy wykryte podczas badania łagodne guzki podniosły się lub odmieniły nasz styl.

USG piersi – co znajduje?
Ultrasonografia pozwoli nam wykryć zarówno zmiany łagodne, kiedy plus we wczesnym okresie nowotwory złośliwe. Badanie USG znakomicie przyznaje się do śledzenia zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. Gruczolakowłókniaków, szczególnie często będących u młodych dziewczyn.

Gruczolakowłókniak to sympatyczny nowotwór piersi w sytuacje guzka. Potrafi mieć różne formaty od kilku, kilkunastu milimetrów do nawet kilku centymetrów. Występuje pojedynczo czyli w częściach. Często traktuje wyjątkowy kształt. Jest chłodny lub elastyczny, więc da się prowadzić pod palcami. Gruczolakowłókniak przeważnie nie przynosi dyskomfortu, o ile nie stanowi straszny. W drugim przykładu może wpływać dolegliwości bólowe dodatkowo chodzi go wyeliminować. Choć odmiany te wyjątkowo zatrzymują się zmianami złośliwymi toż potrzeba je odkrywać. Najdoskonalszym lekarstwem do dbania jest odpowiednio USG. Osoba powinna zakładać się na badanie ultrasonograficzne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, jeżeli znaleziono u niej gruczolakowłókniaka.

USG piersi – jakże regularnie je odstawiać?
Na liczby USG piersi pani powinna pasować się między 20. a 30. rokiem istnienia, a później udawać je delikatnie więcej co 2 lata. Po przejściu 30-tki badanie należy prowadzić już dosyć co 12 miesięcy. A jeżeli w minionych badaniach lekarz wykrył jakieś patologiczne zmiany albo pacjentka jest obciążony wywiad rodzinny zatem należy wykonywać je regularnie, nawet raz na 6 miesięcy.

USG piersi – kiedy warto się udać na badanie?
Pokazaniem do sonomammografii jest:

Zmiana wielkości/ kształtu piers
Obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
Ból piersi
Wyciek z brodawki sutkowej
Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
Zmiana wielkości/ kształtu piersi
Przebarwienie skóry piersi
Powiększone węzły chłonne pod pachami
Stosowanie HTZ
Obciążony wywiad rodzinny tj. występowanie raka piersi wśród znajomych
Potwierdzona mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
Przebyta lub planowana operacja powiększenia/ korekcja kształtu piersi
Przydatność do in vitro
Stosowanie HTZ
USG piersi – lub może mammografia?
Zastanawiasz się czytając niniejszy wyrób- czy zamiast USG nie daleko byłoby, wykonać poprostu mammografię? Które z obecnych badań stanowi sprawniejsze? Reakcja jest następujaca: piersi młodych pań są w większości skończone z tkanki gruczołowej, która w mammografii rentgenowskiej nie jest przyjemnie widoczna. Stąd piersiom młodych dziewczyn o utkaniu gruczołowym dedykowane jest próbowanie ultrasonograficzne. A w dojrzalszych latach życia gruczoł ustępuje miejsca tkance tłustej również wtedy ekonomiczniejszym zawieszeniem będzie szybko mammografia. Pamiętajmy- nie oznacza to, że USG piersi jest śledzeniem przeznaczonym tylko dla 20. – 30. latek.

USG piersi – zaś że rezonans magnetyczny ?
MRI piersi, określane oraz jako mammografia rezonansu magnetycznego więc jedyne spośród najdokładniejszych badań w diagnostyce nowotworów piersi. Pracuje na dość odmiennej regule niż USG czy mammografia. Zajmuje się w nim bo silne pole elektromagnetyczne zamiast fali ultradźwiękowej i bicia rentgenowskiego. Energia występująca w trakcie doświadczenia jest zamieniana w opis publiczny na monitorze, copozwala dokładnie zlokalizować zmianę oraz stwierdzić jej postać czy stan unaczynienia. Jednakże należy o jednym myśleć, że nie każda partnerka będzie mogła takie badanie przeprowadzić.

Przeciwskazaniem do przygotowania badania u pacjentki, będzie zajmowanie w ciele wszelkich metalowychprzedmiotów. Uczęszczają do nich np. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, pompa insulinowa, obecność ciała zewnętrznego w oku czy metalowego klipsa w czaszce. Ponadto u ślubnych w przeważa rezonans magnetyczny wymaga istnieć przyrządzany z wysoką odpowiedzialnością a dopiero wtedy, jeżeli istnieje to zupełnie niezbędne. Tego wariantu przeciwskazań nie pamięta przy USG. Generalnie, jako wyjątkowe spośród wszelkich dostępnych metod ustalania istnieje ono w duzi bezpieczne.

USG piersi – jakie są różnice między mammografią?
Mammografia i USG piersi to dwa nowe badania, jakie winnym się wzajemnie uzupełniać a nie być dla siebie konkurencje. We wczesnych stadiach rozwoju nowotwór piersi posiada często osoba mikrozwapnień, oraz też rzeczywiste będą zaledwie w mammografii. Badanie ultrasonograficzne i pozwala oglądać piersi pod wieloma kątami , takich opcji już nie daje mammografia.Co dużo za usługą USG jesteśmy w istnienie odróżnić zmianę lekką z złośliwej, litą od nieszkodliwej dla zdrowia torbieli. Oraz badanie mammograficzne już na to nie pozwala. Zatem co raz zwłaszcza stare kobiety po mammografii i owszem przekazywane są na USG piersi. Dopiero oba doświadczenia w skupieniu ze sobą pozwalają bowiem duży obraz sytuacji. I ostatnim samym USG piersi jest przesunięte do dziewczyn w wszelkim wieku!

USG piersi – bezpieczne dla dziewczyn w ciąży
U pań w ciąży raka piersi diagnozuje się nawet 7 miesięcy później w zestawieniu do kobiet, jakie nie są w ciąży. Rozpoznanie nowotworu poznaje się w dużo zaawansowanym stadium, więc automatycznie niszczy się nadzieje na wyleczenie. I jest przekonanie, że obok ślubnych w przeważa oraz pielęgnujących piersią nie jest potrzeby wykonywania USG piersi, gdyż widoczne w piersiach guzki uważane są przez poszczególnych lekarzy jako przejaw fizjologiczny, pochodzący ze kolei hormonalnych towarzyszących ciąży. Ale reguła istnieje taka, że ani ciąża, ani karmienie piersią nie zabezpieczają kobiety przed nowotworem, i u wszystkiej następnej mamy, tak jedno jak u osoby niebędącej w ciąży USG piersi winno być odbywane rutynowo.

Zespół specjalistów z Lokalnego Stowarzyszenia Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego również Lokalnego Towarzystwa Ginekologów i Położników zaleca, aby u wszystkich ciężarnych w wieku powyżej 35 lat USG piersi było odgrywane w A pożądaj II trymestrze ciąży. Oraz u zdrowszych kobiet (poniżej 35. roku istnienia), bez klinicznych objawów choroby piersi a wolny obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w ruchu raka piersi należy pomyśleć wykonanie USG piersi tak samo w A pożądaj II trymestrze ciąży. W sukcesie stwierdzenia niepokojących zmian klinicznych w obwodzie piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) pożądane jest natomiast przygotowanie każdych potrzebnych badań diagnostycznych, które zajmują wykluczyć raka piersi. Należą do nich: USG piersi, mammografii (z osłoną macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi oraz biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych –wszystko razem ze modelami prawymi w losie osób niebędących w ciąży.

Tekst alternatywny
USG piersi – zintegrowane z biopsją
Biopsję najlepiej przesuwa się pod opieką USG, gdyż dzięki temu sposób jest gruntowny oraz akceptuje na wybór najodpowiedniejszej próbki do pytania. Polega na nabyciu podejrzanych cel lub tkanek. W trakcie badania są one nakłuwane igłą o drugiej grubości i zasysane (aspirowane) do strzykawki. Nabyty w ów planuj materiał przemawia na szkiełko, i niebawem do laboratorium, gdzie istnieje śledzony przez patologa. Lekarz może wybrać biopsję cienko- lub gruboigłową w relacji od rozmiaru nieprawidłowej tkanki a jej postawienia.

USG piersi – jak informować wynik? Klasyfikacja BIRADS
Do interpretacji wyników sonomammografii korzysta się sporządzoną przez Nasze Stowarzyszenie Ultrasonograficzne klasyfikację BIRADS, dzieje się naprawdę w Polsce od 2010 roku. Wypracowane modele na owej klasyfikacji pozwoliły ujednolicić opisy badań ultrasonograficznych piersi oraz terminologię nieprawidłowych nowości w piersiach. W klasyfikacji BIRADS wydostaje się pod uwagę elementy morfologiczne budowy piersi oraz piszących w nich złych zmian ogniskowych. Dzięki niej umiemy wyróżnić zmiany łagodne od potencjalnie złośliwych. Ma ona także informacje nt. ryzyka złośliwości zmian ogniskowych a w sukcesu zmian o oryginalnym gatunku propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Stan piersi można nadawać do poszczególnej spośród 7 kategorii zgodnie z klasyfikacją BIRADS:

Kategoria BIRADS-usg 0 – oznacza, iż informacjach jest zbyt chwila. Żeby móc umieścić diagnozę, obowiązkowe są dalsze badania obrazowe, np. mammografia, USG lub biopsja.
Kategoria BIRADS-usg 1 – oznacza wynik prawidłowy. W rozpoznawaniu nie zaobserwowano żadnych niepokojących zmian.
Kategoria BIRADS-usg 2 – oznacza, że badanie ujawniło łagodne nowości w piersiach, np. torbiele, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, zmiany zapalne i pourazowe piersi. Zmiany zaliczone do klasy 2 nie wymagają przeprowadzania kolejnych pytań obrazowych, a tylko regularne kontrole.
Jakość BIRADS-usg 3 – oznacza, że pytanie ujawniło zmiany prawdopodobnie łagodne o zagrożeniu złośliwości słabszym niż 2%. W relacje z wieku pacjentki oraz jej charakterystycznych preferencji, a i obciążeń rodzinnych specjalista może polecić kontrolne badanie USG za 6 miesięcy lub biopsję.
Kategoria BIRADS-usg 4 – oznacza, że pytanie wykazałoby zmiany podejrzane, które co prawo nie mają klasycznych cech nowotworu złośliwego, a jakich ryzyko złoślwośc liczy od 2 do 90%. W takim przykładzie wskazane jest dokonanie biopsji cienko- lub gruboigłowej. W relacje od wyniku poddawane jest dalsze postępowanie, np. chirurgiczne.
Kategoria BIRADS-usg 5 – oznacza, że pytanie ujawniło zmiany, których ryzyko złośliwości wynosi > 90%. W takim przypadku odbywa się oceny histopatologicznej (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub zwykła chirurgiczna) oraz onkologicznej i układa najwłaściwszą formę działania.
Kategoria BIRADS-usg 6 – oznacza nowotwór złośliwy, potwierdzony za pomocą biopsji.
Pamiętaj, wykryjesz zmiany nowotworowe na wczesnym poziomie rozwoju jezeli bedziesz systematycznie sprawdzała swoje piersi. Rak piersi jest w całości wyleczalny, o ile zostanie odpowiednio wcześnie wykryty! Zweryfikuj swoje piersi! Nie podaruj się zaskoczyć rakowi!

Dodaj komentarz