Nieurazowy obrzęk

Spuchnięta i obolała kończyna nie zawsze musi świadczyć o urazowej etiologii jej dysfunkcji. Jeśli nie znamy przyczyny zmian w elastyczności i jej wyglądzie winniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny oraz czucie. Lekarz winien także zebrać stosowny wywiad. Dużo chorób współistniejących może być powodem obrzęku. Najczęstszą przyczyną, szczególnie u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. Szczególnie to zaburzenia odpływu żylnego objawiają się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

https://krakow.bodymove.pl/nadmierna-potliwosc-krakow/

Niewydolność serca jest jednym z najpowszechniejszych powodów obrzęku nóg u osób w zaawansowanym. Wielokroć ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego typu zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Ludzie starsi często mają źle działający układ termoregulacji. W ich przypadku nawet krótkotrwała ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może stwarzać kłopoty z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe także mogą powodować obrzęki kończyn. Specjalne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem. 

Zbytnie zbieranie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

Każda sytuacja niepowiązana z urazem, w której zauważymy ograniczoną ruchomość kończyny, jej opuchnięcie lub zaczerwienienie powinna budzić nasz niepokój. Przypuszczalnie powodem takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza aby dostać skierowanie na nieodzowne badania. Niewłaściwie działająca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to powstanie przykurczy i doprowadzi do jeszcze znaczniejszej dysfunkcji. Długo nieleczone obrzęki wiążą się z dłuższym czasem powrotu do zdrowia oraz żmudną i męczącą rehabilitacją. Stąd trzeba działać szybko i zdecydowanie. Tylko takie działanie pozwoli nam na rychły powrót to zdrowia.

Dodaj komentarz