Elementy wyposażenia toalet publicznych

Wyposażenie toalet publicznych

Te elementy są dość powtarzalne. Innowacją ostatnich lat są konstrukcje mające na celu udogodnienie korzystania z WC dla osób niepełnosprawnych. Są to przede wszystkim specjalne uchwyty.

Schematyczne wyposażenie toalety publicznej to tak oczywiste elementy jak umywalki, muszle klozetowe, pisuary, podajniki ręczników, dozowniki mydła w płynie, suszarki do rąk.

Różne standardy wyposażenia toalet publicznych na przykładzie suszarek do rąk

Suszarki do rąk to nader praktyczne urządzenie umożliwiające higieniczne osuszenie dłoni. Osuszanie polega na oddziaływaniu właściwie mocnego strumienia ciepłego powietrza. Uruchomienie odbywa się często na zasadzie fotokomórki – wystarczy ustawić ręce w prawidłowym miejscu. Zdarzają się również włączniki na przycisk. Modeli suszarek do rąk jest nader mnogo, większość funkcjonuje jednakże w podobny sposób – to znaczy jest jeden wylot powietrza. Spotkać można również tak zwane suszarki kieszeniowe, gdzie powietrze jest kierowane na ręce z dwóch stron.

Jak prawdopodobnie we większości rodzajów urządzeń nabyć można suszarki z nieco gorszych materiałów, często plastikowe, mniej odporne na zużycie jak i te wykonane z materiałów trwalszych przykładowo z obudową z metalu.

Poziom toalet toalet ogólnodostępnych przez zeszłe 30 lat uległ ogromnemu podniesieniu. Rozwój infrastruktury w Polsce pociągnął za sobą naturalnie powstanie większej ilości publicznych toalet. Z jednej strony toalety ogólnodostępne pojawiły się w miejscach, gdzie wcześniej ich nie było, przykładowo na stacjach paliw, z drugiej strony pojawiły się zupełnie nowe typy miejsc, gdzie takie toalety znalazły miejsce.

Naturalnie standard takich przybytków publicznych jest różny, w zależności od standardu danego miejsca. Natomiast pewne podstawowe standardy higieniczne winny obowiązywać w każdej toalecie publicznej. Z tym jest różnie. Należy podkreślić, że właśnie higiena i wrażenia estetyczne mogą przesądzić o naszej opinii na temat całego miejsca.

Wraz ze progresem wzorców generalnie wszystkich miejsc publicznych wzrósł bezsprzecznie generalny standard. Dotyczy to zarówno wyposażenia, czyli umywalek, muszli, pisuarów, podajników papieru, podajników mydła, suszarek do rąk jak i designu. Częstokroć są to naprawdę bardzo eleganckie miejsca, z najwyższej klasy designem całości, zrobione ze stylem.

Do miejsc, gdzie powinny być oddane do użytku toalety publiczne zalicza się: galerie handlowe, bary i restauracje, dworce kolejowe, stacje metra, kawiarnie, kina, teatry, stacje benzynowe, kluby, puby, dyskoteki, domy kultury, muzea, wystawy.

suszarki do rąk