Cudowna roślina – lawenda

Lawenda jest jedną z popularniejszych roślin pochodzących z regionu Morza Śródziemnego. Aktualnie jej uprawy spotkać można w nieomalże całej Europie, m. in. w Polsce, w której już dawno zdobyła ogromną popularność jako flora lecznicza. W jakich sytuacjach można skorzystać ze wsparcia lawendy? Co sprawiło, iż lawenda stała się tak popularna na całym świecie?

Lawenda to przede wszystkim ujmujące kwiaty, które są źródłem wartościowych dla naszego zdrowia olejków eterycznych. To również fitosterole, garbniki oraz kwasy organiczne, które mogą korzystnie wpływać na nasz organizm. Jakie przypadłości można zwalczać za pomocą lawendy?

Kwiaty na urodziny
Lawenda, jako roślina lecznicza, wykorzystywana jest przede wszystkim w aromaterapii. Z jej mocy mogą korzystać te osoby, które poszukują naturalnego sposobu na uspokojenie, a także ci, którym życie utrudniają przykre skurcze. Olejek lawendowy ma z kolei właściwości dezynfekujące, jest zatem z powodzeniem wykorzystywany przy problemach skórnych.

Warto też pamiętać, iż lawenda może się wyśmienicie sprawdzić jako przyprawa. Jej liście są znakomitym dodatkiem do potraw mięsnych, ich obecność nierzadko uwzględniają również przepisy na zupy oraz potrawy z ryb. Liście lawendy można też dodawać do wielu sałatek, dzięki czemu staną się one jeszcze smaczniejsze i zdrowsze.

Dodaj komentarz