Brodawki – sposoby usuwania

Kurzajki zwane brodawkami, powstają w konsekwencji zarażenia wirusem HPV. Są to grudkowe zmiany skórne, o nierównej powierzchni, bolesne, na początki jeszcze przed pojawieniem się zmian skórnych dają uczucie kłucia. Brodawki występują często i mogą przybierać różne postaci: brodawki płaskie, brodawki zwykłe lub inne łagodne zmiany skórne pochodzenia wirusowego.

W miarę rozwoju choroby i zwiększania się wykwitu kurzajki bolą i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W przypadku kurzajek umiejscowionych na stopach utrudniają one chodzenie, a te na dłoniach bolą przy chwytaniu przedmiotów w dłonie. Mogą się łatwo rozprzestrzeniać. Można się nimi zarazić kiedy naskórek zostanie uszkodzony. Przenoszą się one przez zwykły kontakt, łatwo się rozprzestrzeniają jednak zupełnie nie przechodzą w postać złośliwą. Brodawkami podeszwowymi łatwo zarazić się w pomieszczeniach publicznych, w których chodzi się boso; w szatniach, łaźniach publicznych, przebieralniach, na basenie.
Osłabiona odporność zwiększa ryzyko zakażenia bakteryjnego, wirusowego i pasożytniczego, powoduje to niekiedy wystąpienie brodawek.

Ich leczenie wymaga rozpoczęcia wczesnego leczenia, bardzo rzadko ustępują samoistnie w przeciągu kilku miesięcy. Ich leczenie nie zawsze powoduje wyeliminowanie wirusa.

Chirurg usunie brodawkę
Inną metodą usuwania brodawek jest łyżeczkowanie. Jest to metoda chirurgiczna rzadziej stosowana ze względu na konieczność zastosowania znieczulenia miejscowego oraz długi proces gojenia się rany po zszyciu.

Laser
Jedną z najnowocześniejszych metod jest wycinanie kurzajek za pomocą lasera, która wycina je niezwykle dokładnie i powoduje zabliźnianie ran. Istnieje także dużo sposobów domowych na pozbycie się kurzajek, jednakowoż ich skuteczność jest zazwyczaj wielce mała a w konsekwencji następuje nawrót rozsiewania się ich od nowa do momentu całkowitego wyeliminowania wirusa. Że jest ich dużo i trudno opanować dalsze rozsiewanie, konieczna jest interwencja lekarza.

Krioterapia
Jednym ze sposobów leczenia jest krioterapia czyli wymrażanie przy zastosowaniu pomocy płynnego azotu. Zabieg składa się jeden raz tylko w razie potrzeby można go powtórzyć.

Wypalenie
Kolejnym sposobem na usunięcie brodawek jest ich wypalanie związkami zasadowymi; kwasem salicylowym lub stężonym kwasem mlekowym. Zabieg wypalania stosuje się przez co najmniej 15 dni, jest on jednak drażniący co może być utrudnienie przy leczeniu dzieci. Wypalone miejsce należy spiłować i konieczne jest wydawanie tego sposobu do momentu całkowitego wypalenia korzenia kurzajki. W innym razie kurzajka odbuduje się na nowo.

https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/ostre-niedokrwienie-konczyn-dolnych/